Dieta dla psa z nadwagą

29-08-2022 - Autor: As-Pol

Martwisz się, że Twój pupil nadmiernie przybrał na wadze? Wpływ na to mogą mieć różne czynniki. Dowiedz się, co może powodować gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Jak powinna wyglądać dieta dla psa z nadwagą? Od czego zacząć jego odchudzanie? Przeczytaj artykuł i zobacz, jak pomóc pupilowi!

Skąd się bierze i czym jest nadwaga u psa?

Powodów, które mogą ją powodować, jest wiele. Nadwaga u psa może być wynikiem czynników:

  • genetycznych,
  • zdrowotnych,
  • środowiskowych,
  • żywieniowych.

Dodatkowe przekąski, nieprawidłowe porcjowanie lub zła karma, zbyt mało ruchu, kastracja spowalniająca metabolizm – te i wiele innych kwestii wpływają na nadprogramowe kilogramy u czworonoga. W konsekwencji dla jego zdrowia konieczne staje się odchudzanie. Przyjmuje się, że nadwaga u psa występuje, gdy waży ponad 10 procent więcej, niż powinien, a otyłość – po przekroczeniu optymalnego poziomu o 20 procent.

Biorąc pod uwagę, że nadmiar kilogramów może wywołać wiele chorób, w tym zwyrodnienie stawów, dysplazję, cukrzycę, a nawet prowadzić do nowotworów, warto zadbać o prawidłową dietę. Otyłość może znacząco skrócić życie pupila.

Co robić, gdy pies ma nadwagę?

Pierwszym krokiem powinna być wizyta u weterynarza. Specjalista oceni, o ile za dużo waży Twój pupil. Zanim powie, jaka będzie odpowiednia dieta dla psa z nadwagą, zleci badania, które wskażą, co może być przyczyną tego stanu rzeczy: choroba czy zaburzenia hormonalne. Jeśli to one są odpowiedzialne za przybieranie na wadze, wtedy konieczne będzie jeszcze właściwe leczenie. Gdy jednak czworonóg jest zdrowy, możesz zacząć jego odchudzanie.

Jak powinno przebiegać odchudzanie psa?

Przede wszystkim zadbaj o to, aby proces ten przebiegał bezpiecznie dla Twojego pupila. Z pewnością złym pomysłem jest dieta restrykcyjna. W ciągu każdego tygodnia pies z nadwagą powinien tracić maksymalnie 1-2,5 procent masy ciała. Kaloryczność posiłków w procesie odchudzania czworonoga musi być stopniowo zmniejszana – o 10 procent na tydzień, aż do uzyskania 60-70 procent wyjściowej wartości.

Aby pies mniej odczuwał głód, możesz np. skorzystać z akcesoriów takich jak miski spowalniającej jedzenie czy zwiększyć długość i częstotliwość spacerów oraz zabaw.

Odpowiednia dieta dla psa z nadwagą

W walce z nadwagą u psa konieczne jest zastosowanie odpowiedniej diety. Warto podawać mu specjalną karmę weterynaryjną dla czworonogów ważących ponad normę. Wyróżniają ją m.in. niska kaloryczność, obniżona zawartość tłuszczu oraz dodatkowa dawka włókna pokarmowego. Możesz postawić na mięso z kurczaka, które ma wysoką zawartością pełnowartościowego białka i należy do produktów łatwo przyswajalnych przez organizm pupila. Wiele walorów ma także surowa wołowina. Poza samym mięsem dobrze, aby dieta składała się również z warzyw bogatych w błonnik. Wybieraj przede wszystkim karmy mokre, bo mają dużą zawartość wody, która zwiększa objętość posiłków i nie wpływa na ich kaloryczność.

Zmień nawyki żywieniowe psiaka!

Przygotuj się na to, że odchudzanie psa jest procesem długim i wymagającym cierpliwość oraz konsekwencji. Konieczne jest wprowadzenie zmian w dotychczasowym sposobie żywienia czworonoga oraz zwiększenie jego aktywności. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać odpowiednie dla niego jedzenie!