Jakie kości może jeść pies?

27-05-2022 - Autor: As-Pol

Chcesz zadbać o zdrowie swojego czworonoga? Zwróć uwagę na jego dietę! Podpowiadamy, jakie kości dla psa są najlepsze i co można podawać pupilom w różnym wieku. Przekonaj się, dlaczego zwierzaki domowe lubią jeść surowe mięso i jakie są zalety składników BARF.

Kość dla psa — czy to bezpieczne?

Wielu opiekunów zastanawia się, czy pies może jeść kości. Choć pupile wylegujący się na kanapie wydają się zupełnie różni od dzikich zwierząt i wilków, tak naprawdę mają podobny układ pokarmowy. Właśnie dlatego nie tylko mogą, ale też lubią jeść surowe mięso. Przyjrzyj się, jaki układ zębów ma Twój czworonóg. Wewnątrz uroczego pyszczka znajdują się tak zwane łamacze, które pozwalają na sprawne łamanie i rozgryzanie twardych kości. Oznacza to, że możesz spokojnie włączyć do diety ulubieńca elementy BARF. Są naturalne i zgodne ze zwierzęcym instynktem.

Najlepsze kości dla psów

Jeśli zależy Ci na świadomym i bezpiecznym żywieniu pupila, zwracaj uwagę na jakość składników. Zawsze wybieraj surowe kości dla psów. Tylko one mają odpowiednią strukturę. Poddane obróbce termicznej, tracą elastyczność oraz stają się mniej strawne. Ugotowane elementy łamią się na twarde kawałki, przez co są niebezpieczne dla układu pokarmowego psiaka. Ponadto substancje mineralne po gotowaniu stają się twardą masą, która może być przyczyną zaparć. Najlepszym rozwiązaniem jest surowe mięso z kością. Jaki rodzaj wybrać?

Kości wołowe

Ciekawą propozycją jest na przykład mięso wołowe. Zawiera wiele korzystnych dla zdrowia składników mineralnych, takich jak żelazo, cynk i selen. Ogryzanie dużego gnata jest aktywnością uwielbianą przez czworonogów. Relaksuje je i zapewnia im satysfakcjonujące zajęcie na długi czas. Wołowa kość dla psa pochodzi jednak od dużego zwierzęcia i niekoniecznie nadaje się do jedzenia. Opiekun powinien zabrać ją w momencie, gdy zostanie ogryziona do samego końca. Co ciekawe, sam proces zdzierania mięsa korzystnie wpływa na higienę jamy ustnej psiaka. Zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego.

Kości cielęce

Dla dużych i olbrzymich ras psów świetnie sprawdzają się kości cielęce. Są bardziej miękkie od wołowych, dzięki czemu ich gryzienie i trawienie jest znacznie prostsze. Zwróć uwagę na ilość mięsa wokół gnata. Warstwa licząca kilka centymetrów będzie optymalna. To bezpieczna i pożywna przekąska, która zawiera niezastąpione dla zdrowego rozwoju białko i aminokwasy. Ponadto gryzienie twardszych elementów wzmacnia szczęki zwierzaka.

Kości z kurczaka

Jak wybrać odpowiednie kości dla szczeniąt? Postaw na surowe mięso kurczaka. Twarde elementy są mniejsze, dzięki czemu doskonale nadają się dla małych ras zwierząt oraz dorastających maluchów. Ponadto najczęściej wyróżniają się bardzo miękką i elastyczną strukturą, ponieważ nie uległy mineralizacji. Możesz serwować swojemu ulubieńcowi kawałki udek, skrzydełek i szyi. Ten rodzaj mięsa ma więcej białka od wołowiny i jest lekkostrawny, dzięki czemu nie obciąża układu pokarmowego psiaka.

Jak wprowadzić dietę BARF?

Opieka nad zwierzakiem to spora odpowiedzialność. Od Ciebie zależy jego zdrowie i codzienne samopoczucie. Jakie kości dla psa są najlepsze i na co zwracać uwagę przy wyborze składników BARF? Przede wszystkim:

  • wybieraj produkty higienicznie opakowane i pochodzące ze sprawdzonych źródeł,
  • sprawdzaj tabelę składników odżywczych i odpowiednio dawkuj przekąski,
  • kontroluj stan zdrowia pupila i przestrzegaj zaleceń od weterynarza,
  • zadbaj o urozmaiconą dietę i mieszaj różne elementy.

Zastanawiasz się, jak długo pies trawi kości? W przypadku surowych cały proces przebiega sprawnie. Powtarzamy jednak, że nie można podawać zwierzakom gnatów gotowanych, które mają zmienioną strukturę. W razie wątpliwości związanych z dawkowaniem mięsa wypróbuj kalkulator diety BARF. To proste narzędzie pozwoli szybko wyliczyć zapotrzebowanie konkretnego zwierzęcia.

Kości dla psów — zabawka i pożywienie

Jak sprawić radość swojemu czworonogowi? Daj mu pachnącą, twardą przekąskę do chrupania. Kupuj kości odpowiednio dobrane dla określonej rasy i wieku psiaka. Inne produkty sprawdzą się dla szczeniąt, inne dla dorosłych pupili. Skontaktuj się z nami, a doradzimy Ci przy wyborze odpowiedniego produktu.